- Nieustannie otrzymywaliśmy zgłoszenia o wypalaniu złomu przez mieszkańców romskiego osiedla w Maszkowicach - narzeka wójt Łącka Jan Dziedzina. - Teraz, gdy tylko kamery zarejestrują dym, można interweniować wysyłając radiowóz do osady - relacjonuje Polska the Times.
400 metrów sieci trakcyjnej zginęło w nocy na trasie Nidzica-Olsztynek (woj. warmińsko-mazurskie). Z tego powodu na odcinku Olsztyn-Działdowo występują poważne utrudnienia w ruchu. Wprowadzono m.in. komunikację zastępczą, naprawa może potrwać kilka godzin - informuje TVP Info.
Liczba przypadków kradzieży i dewastacji infrastruktury telekomunikacyjnej spada. Podczas gdy w latach 2011-12 odnotowywano ponad 10 tys. takich przypadków rocznie, w ubiegłym roku takich zdarzeń było o połowę mniej - wynika z danych zebranych przez sygnatariuszy Memorandum na rzecz przeciwdziałania kradzieżom infrastruktury.
czytaj: Operatorzy skuteczniejsi w walce ze złodziejami kabli
czytaj: Współpraca ponad granicami - porozumienie w walce z kradzieżami infrastruktury
27 sierpnia br. w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej odbyło się spotkanie podsumowujące współpracę w ramach Memorandum na rzecz przeciwdziałania zjawisku kradzieży i dewastacji infrastruktury. Inicjatorzy i Sygnatariusze Memorandum rozmawiali o wynikach współpracy, skali zjawiska oraz planach na lata 2014-2015.
czytaj: Razem przeciw kradzieży i dewastacji infrastruktury – podsumowanie oraz plany
Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej przygotowała poradnik postępowania w razie kradzieży kabli lub dewastacji infrastruktury telekomunikacyjnej. Opisano w nim kolejne kroki w postępowaniu w przypadkach tych przykrych zdarzeń.
Niezłomni to nazwa fundacji na rzecz przeciwdziałania kradziezy i dewastacji infrastruktury, którą utworzyły Netia, Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej, Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu, Orange Polska, Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (zrzeszające przedstawicieli branży energetycznej).
Ze złodziejami infrastruktury telekomunikacyjnej, kolejowej i energetycznej można skutecznie walczyć. Potrzebna jest jednak do tego ścisła współpraca między policją a firmami oraz zaangażowanie w to zwykłych obywateli – przekonywali uczestnicy konferencji „Przeciwdziałanie kradzieżom metali”, która została zorganizowana przez sygnatariuszy „Memorandum w sprawie współpracy na rzecz przeciwdziałania zjawisku kradzieży i dewastacji infrastruktury”.
czytaj: Jak skutecznie walczyć ze złodziejami infrastruktury
Zjawisko kradzieży metali, którego efektem jest dewastacja infrastruktury telekomunikacyjnej, kolejowej czy energetycznej nie dotyczy tylko Polski. Z problem tym zmagają się także inne kraje na świecie. W wielu z nich, podobnie jak w Polsce, w ostatnim okresie patologia tauległa nasileniu.
Operatorzy alarmują, że skala kradzieży kabli telekomunikacyjnych jest coraz większa. Tylko Telekomunikacja Polska zanotowała w 2011 roku ponad 7 tys. takich przypadków. To znaczny wzrost w stosunku do 2009 roku, w którym liczba kradzieży wyniosła niecałe 3 tys. W dodatku towarzyszy temu dewastacja studzienek i kanalizacji teletechnicznej, co zwiększa koszty naprawy. Operatorzy wspólnie z UKE, firmami energetycznymi i kolejowymi chcą podjąć działania, które będą przeciwdziałać tej patologii.
Portal realizowany w ramach projektu nr POIG.07.01.00-00-019/09 pn. „System Informacyjny o infrastrukturze szerokopasmowej i portal Polska Szerokopasmowa”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.